Przyjmij znamię daru Ducha Świętego.
Amen.
ZNACZENIE BIERZMOWANIA
Bierzmowanie przynosi zatem wzrost i pogłębienie łaski chrzcielnej:
- zakorzenia nas głębiej w Bożym synostwie
- ściślej jednoczy nas z Chrystusem
- pomnaża w nas dary Ducha Świętego
- udoskonala naszą więź z Kościołem
- udziela nam, jako prawdziwym świadkom Chrystusa, specjalnej mocy Ducha Świętego do szerzenia i obrony wiary słowem i czynem, do mężnego wyznawania imienia Chrystusa oraz do tego, by nigdy nie wstydzić się krzyża
(Katechizm Kościoła Katolickiego, 1303)
Pragniemy, aby Duch Święty, którego otrzymamy, umocnił nas do mężnego wyznawania wiary i do postępowania według jej zasad. (Obrzędy bierzmowania)
Bierzmowanie jest nazywane sakramentem dojrzałości chrześcijańskiej. Przyjęcie go jest świadomym potwierdzeniem wiary otrzymanej na chrzcie i wymaga gotowości, by w sposób dojrzały i odpowiedzialny wyznawać swoją wiarę i bronić jej.
PRZYGOTOWANIE
Sakrament bierzmowania musi być poprzedzony odpowiednim przygotowaniem. Zgodnie z zarządzeniem biskupów archidiecezji lubelskiej we wszystkich parafiach przygotowanie do bierzmowania odbywa się według ujednoliconego programu i trwa zasadniczo dwa lata, obejmując ostatnią klasę gimnazjum i pierwszą klasę szkoły ponadgimnazjalnej. Oczywiście do tego sakramentu mogą przystąpić także osoby starsze. Nie jest on bezpośrednio związany z wiekiem ani ze szkołą.
Miejscem przyjmowania sakramentu bierzmowania i przygotowania do niego, poza sytuacjami nadzwyczajnymi, jest własna parafia – parafia miejsca zamieszkania (a nie np. parafia szkoły).
W NASZEJ PARAFII
Informacje na temat przygotowania do bierzmowania są podawane w ogłoszeniach parafialnych. Odpowiedzialnym za przygotowanie kandydatów jest ks. katecheta.